Dividendové portfolio
vs nemovitosti
Představte si situaci, kdy máte možnost v dnešní době koupit nemovitost, například byt za cenu z roku 2015, dejme tomu za 1.1 milionu korun s tím, že okolní podobně velké byty stojí aktuálně kolem 3 milionů a existuje poměrně velká šance, že jste koupil podhodnocenou nemovitost, jejíž cena v budoucnu dožene ceny podobných v okolí a k tomu obdržíte první rok za pronájem toho bytu částku 90.000 korun a pokud nájem poroste podobným tempem jako posledních 5 let, obdržíte druhý rok 105.300 korun, třetí rok 123.200 korun a tak dále. Aniž by bylo třeba řešit obsazenost bytu, nebo se dohadovat s nájemníky o výši nájmu…


Je to něco co by Vás zajímalo?
Máte možnost zrealizovat takovou transakci na dnešním realitním trhu? Pokud ano, pak si vše prověřte a neváhejte. Pokud ne, tak na akciovém trhu je aktuálně taková příležitost k mání… A ne jen jedna…
Pokud se chcete dozvědět více, přihlašte se do našeho kurzu Dividendové portfolio, nebo si stáhněte náš bezplatný ebook, ve kterém se o této příležitosti rozepisujeme konkrétně.
Ale zpět k nemovitostem – ceny bytů například v Praze dnes dosahují kolem 140.000 Kč/m2, měsíční nájem přibližně 400 Kč/m2, podle čísel dohledatelných volně na internetu. To znamená hrubý roční výnos z nájmu ve výši 3.42%.
Rizika pronájmu
Vezměme konkrétní příklad ze serveru sreality.cz z května 2024. Nejlevnější postarší byt v pražských Holešovicích o dispozici 2kk a rozměrech 45m2 po rekonstrukci jsme nalezli v nabídce za cenu 6.200.000 Kč, s tím že pronájem za podobný byt po rekonstrukci byl v nabídce za 15.000 Kč měsíčně. Což činí hrubý roční výnos z pronájmu ve výši 2.9%. To ovšem v prakticky nereálném případě, že máte v bytě 100% obsazenost a nájemník platí nájem, což není pravidlem.
Profesionální správcovské firmy uvádí průměrnou obsazenost bytů v jejich správě na cca 88%, což je zhruba 10.5 měsíce z roku, plus si ale za tento servis účtují nemalé poplatky nebo podíl z nájmu, což případný Váš výnos dále významně snižuje.
Jakmile narazíte na neplatiče, nebo někoho kdo Vám pronajatý byt poničí, má to na výnos katastrofický dopad. Plus nemovitosti vyžadují pravidelné investice do oprav a údržby, což opět odčerpává část peněz z obdrženého nájemného.
V jiných lokalitách, jako třeba v Ostravě může činit hrubý roční výnos při 100% obsazenosti při současných tržních cenách a nájmech až 4%, ale tam se opět majitelé bytů mohou potýkat s vyšší mírou neplatičů a problematických nájemníků…
Na rozdíl od toho správně poskládané dividendové portfolio Vám může rok od roku generovat větší příjem. Průměrné roční navýšení výplaty dividend našeho vzorového portfolia činí 9.07% p.a., tedy 45.35% v součtu za posledních 5 let. Je to přirovnatelné k tomu, jako by majitel nemovitosti posledních 5 let zvyšoval každý rok nájem v průměru o 9.07%. Ale nemusíte se o tom dohadovat s nájemníky, čelit stížnostem, odchodům a ušlému příjmu při hledání nových nájemníků.
Říkáme tedy, abyste investovali do dividendových akcií a ne do nemovitostí?
Rozhodně ne. Nicméně každý moudrý investor by měl hledat optimální poměr výnosu, rizika a likvidity a pokud už nemovitosti vlastníte a současný trh nenabízí dostatečně atraktivní příležitosti, nemusí být nejlepší řešením kupovat drahé nemovitosti (drahé ve smyslu pořizovací cena/výnos z nájmu) a Vaše peníze mohou najít lepší využití jinde, plus je třeba vždy myslet i na rizika. A mít veškerý svůj majetek v jednom regionu, ještě hůře jedné zemi nebo jednom městě prostě riskantní je.


Přenositelnost a likvidita
Primárním rozdílem mezi nemovitostmi a akciemi v dividendovém portfoliu je jejich přenositelnost a likvidita. Jak ukázala i právě probíhající válka na Ukrajině, všechny výhody nemovitostí se rozplynou ve chvíli, kdy Vaši zemi, nebo město rozstřílí nebo obsadí invazní armáda, vy si musíte v rychlosti sbalit to nejnutnější a vydat se hledat nový domov v jiné části země, nebo v zahraničí. V tu chvíli neexistuje šance nemovitosti „vzít s sebou“ nebo je za rozumnou cenu prodat a za takto utržené peníze začít nový život na jiném místě.
Ale nemusí se stát ani to, jde i o jiná rizika např. Česko je vysoce závislé na automotive průmyslu a jeho zpomalení může mít drtivý dopad na ekonomiku, stejně tak vysoké ceny energií, přesun výroby do levnějších destinací a podobně. Proto je rizikové mít veškerý zdroj příjmu v jednom regionu.
Naopak správně diverzifikované portfolio dividendových akcí s kombinací firem např. z USA, Evropy a Asie Vám nadále přináší stabilní výnos v několika měnách a případně je možné akcie během několika minut směnit zpět na peníze a ty použít dle potřeby a aktuální situace.
V našem vzorovém portfoliu je 40 % akcií z USA, 20 % z Velké Británie, 20 % z Evropské unie a
20 % z Asie.
Jedná se tedy na rozdíl od nemovitostí o vysoce likvidní formu majetku a nato je určitě dobré myslet v rámci celkové diverzifikace Vašich investic.
Přihlašte se do našeho kurzu, nebo si stáhněte náš Ebook zdarma a dozvíte se více!

Dividendové portfolio